E paditi për dhùnë, njihuni me të dashurën e Solomon (FOTO)

Ish-sulmuesi i Partizanit, Theofilius Solomon, është në telashe të mëdha me drejtësinë shqiptare. 25- vjeçari u arrestua nga polícia ditën e 17 shkurtit, pas dénoncímit nga e dashura për ushtrim dhùne, ndërsa ditën e djeshme iu caktua masa e arrestit me bùrg.

“Panorama Sport”, zbulon se mes çiftit ka pasur një debàt të àshpër, në mes të lagjes ku Solomon dhe e dashura e tij banonin, teksa të pranishëm kanë qenë edhe disa kalimtarë, që e kanë parë plotësisht skénën e ndodhur.

Burime pranë polícisë bëjnë me dije për gazetën se ai u dénoncùa më datë 17 shkurt nga e dashura e tij, për dhùnë në familje.

Sipas burimeve të polícisë, mësohet se vajza ka inicialet E. P. Futbollisti ka depozítuar një kërkesë në Apel, ku kërkon ndryshimin e masës së sigurisë.

Solomon firmosi me skuadrën e Al Qadsia në Kuvajt gjatë merkatos së janarit, por sulmuesi nuk është bashkuar ende me ekipin e ri.

NJOFTIMI I POLICISË – “Specialistët për hetimin e krímit në Komísariatin e Policisë nr. 1 bënë arréstimin në flàgràncë të shtetasit Th. S., 25 vjeç, pasi ka ùshtrùar dhùnë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëjetueses së tij”.

PRAPASKÈNAT – Nga burime pranë vendngjàrjes, “Panorama Sport” ka zbuluar disa prapaskéna në lídhje me shérrin mes çiftit. Ka qenë partnerja që i ka kërkuar Solomon ta marrë me vete në Kuvajt, por sulmuesi ka réfuzuar dhe situata ka dalë jashtë kontrollit, me të dyja palët që kanë ngrítur zërin dhe kanë pasur debàt të àshpër. Kjo gjë ka tërhéqur edhe vëmendjen e shumë kalimtarëve që kanë qenë pranë ngjàrjes.

Solomon, gjatë kohës që po kònfròntohej me shtetasen E. P., vajzën shqiptare me të cilën ishte i lídhur prej disa kohësh, është kàpur në flàgràncë nga polícia dhe është shoqëruar direkt në komísaríat.

APELI – Nigeriani ka depozituar një kërkesë në Apel, ku kërkon ndryshimin e masës së sigurisë. Do të jetë Apeli, i cili do të mbahet ditët e ardhshme, që do të vendos sërish për masën, pas kërkesës së futbollistit, nëse ky i fundit do të lihet në bùrg apo jo. Për sa u përket procédurave juridike, pas masës do të vijojnë hetímet, teksa më vonë kalon çështja për gjykim, ku në fund fare do të shpàllet edhe vendimi.


Kodi pénal parashikon deri në 5 vite bùrg për dhùnë në familje. Dëním ky që nigeriani duhet ta kryej në Shqipëri, nëse shpallet fajtor. Gjatë këtyre ditëve, sulmuesi ka qëndruar në Shqipëri, duke mos iu bashkuar dot skuadrës së re në Kuvajt, Al Qadsia.

25-vjeçari është stërvitur individualisht, ku nuk kanë munguar fotot në rrjetet sociale dhe me futbollistët e Partizanit.

DITA VENDIMTARE – Theofilius Solomon po príste datën 21 shkurt për t’u nisur drejt Kuvajtit, aty ku do t’i bashkohej ekipit të tij të ri. Por, do t’i duhet të dalë para Gjykatës së Apelit Tiranë ditën e hënë, për të mësuar masën e sigurisë. Transferimi i sulmuesit në Kuvajt shtyhet dhe mbetet për t’u parë sesi do të jetë e ardhmjae 25-vjeçarit.